22 Травня, 2024

Басейнове управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну

Річка Західний Буг: опис і цікаві факти

Якщо до річки застосувати визначення професій людини, то Західний Буг – це воїн і прикордонник. Майже по всій своїй протяжності, а це 772 кілометри, вода розділяє кордони трьох держав – України, Білорусі та Польщі. За свою багатовікову історію стародавні береги бачили воїнів Болеслава Хороброго, переправу монголо-татар і похід військ Наполеона. Великими валунами на берегах відклалися дві світові війни. Дрібні піщинки прикордонних конфліктів вода змила зі своїх берегів. Тільки небо відображається в чистій течії, і кожен новий день починається з чистого аркуша. Тому що в одну річку не можна ступити двічі.

  • Витік та загальна інформація

В селі Верхобужі  Західної України. Тут починається Західний Буг. Звивисте русло з шириною біля витоку 5-10 метрів. Далі, набираючи силу і течію, ширина водної поверхні досягає 60-70 метрів, а в деяких місцях доходить до 300 м. Водозбірний басейн має площу понад 70 тис. км2. Льодостав на Західному Бузі триває з другої половини грудня по кінець березня. По всій довжині річки реєструється рівень водопілля від 3 до 6 метрів. Притоки Західного Бугу – Мухавець, Полтва, Рата та ін. – мають густу рівнинну руслову мережу. Вони є важливим елементом проведення меліоративних робіт.

  • Рослинний і тваринний світ

Рівнинний характер місцевості, на якій протікає річка, визначив характерні особливості флори її берегів. У ній переважають змішані листяні і хвойні ліси. Береги Західного Бугу стали ідеальним місцем для організації природних заповідників і заказників, в яких зберігається первоздана краса цих місць.

На території України – ландшафтний заказник “Бистряки” і зоологічний заказник “Буг”. Особливе місце в збереженні флори і фауни приладдя займає Республіка Білорусь. Західний Буг і його приплив – Мухавець – на західній ділянці впритул примикають до території унікального природного комплексу Білоруського Полісся. Природна значимість цього місця така, що здатна істотно впливати на екологічну ситуацію у всій Європі.

Міграційні маршрути водно-болотних птахів з Європи на північ Росії століттями пролягали через ці місця. Гуси, свиязи, турухтани знущання облюбували прибузьке Полісся для відпочинку під час дальніх перельотів. Тут створено природний біосферний резерват, в якому організовані сприятливі умови для збереження рідкісних видів тварин і птахів. Сизоворонок і змієяд, європейська норка і рись – всі ці зникаючі в центральній частині Європи види тварин знайшли місця проживання на землях, що примикають до Західного Бугу.

Понад 500 кілометрів річка тече територією Польщі. Вона стала природним кордоном, що відокремлює Польщу від України та Білорусі. Місто Зосін (Zosin), що знаходиться на березі, – це найбільш віддалений на південний схід польський населений пункт.

Завдяки великій протяжності річки в Польщі на її берегах організовано багато природних заповідників. Особливо можна виділити Надбужанський ландшафтний парк (Nadbuzanski Park Krajobrazowy). Його площа становить 139 тис. га, а разом з природоохоронною зоною – понад 222 тис. гектар. Це найбільший ландшафтний парк Польщі.

У заповіднику росте понад 1300 видів, серед яких є рідкісні охоронювані рослини. На території парку мешкають косулі, олені, дикі кабани, видри, бобри. Особливо привабливими виглядають береги Західного Бугу для пернатих, серед яких часто зустрічаються охоронювані “червонокнижні” види. Хоча і нечасто, але тут можна зустріти звичайного осоїда, малого подорлика, пустельгу або яструба-перепелятника.

  • Водозбірний басейн

Басейн річки Західний Буг – це транскордонна водна область, яка відноситься до припливу Балтійського моря і вміщує в себе приблизно 20% водозбірного басейну Вісли. Територіально розташована в трьох державах. Найбільша частина поверхні басейну знаходиться в чотирьох воєводствах Польщі (47%) – Люблінському, Мазовецькому, Підляському та Підкарпатському. Територію, що залишилася, в майже рівних частках поділили Львівська та Волинська області України (27%) і Брестська область Білорусі (26%).

Перебіг центральної частини супроводжується утворенням великої групи озер. На польській стороні це Ленчинсько-Влодавська озерна система. На білоруській та українській територіях знаходиться Шацька група озер. Найбільш великі з них – це Оріхівське та Олтушське озера, які розташовані в Білорусі.

Географічно річковий басейн знаходиться на обширній території, в яку входять Українське плоскогір ‘я, Брестське Полісся і Прибузька рівнина.

  • Прилеглі до Західного Бугу землі

Призначені в основному для ведення сільського господарства. Майже 45% території зайняті в аграрному секторі виробництва, ліси займають 27%, а луга і пасовища – 18%. На польському березі розвинена промисловість і виробляються будівельні матеріали, Білорусь виробляє сільськогосподарську продукцію і розвиває переробну промисловість. Україна – це енергетика, легка і вугледобувна промисловість.