Невдовзі будемо святкувати День Державного прапора України – символа свободи, нескореності та незалежності українського народу. Згадаймо його прадавню історію.
Синій і жовтий кольори символізували Київську державу ще до християнізації Русі. Вони були присутні майже на всіх гербах міст, а також на гербах князів за часів середньовіччя і Королівства Русь (Галицько-Волинського князівства) у XIV столітті.
У сучасному вигляді український прапор вперше зафіксований під час «весни народів» — у червні 1848 року його підняли на міській ратуші Львова.
На Наддніпрянщину, яка була в складі Російської імперії, синьо-жовтий прапор як символ української національної боротьби прийшов після подій революції 1905–1907 років. А вже за десятиріччя, у 1917-му, він став офіційним стягом української державності. Під синьо-жовтими прапорами відбувалися маніфестації українців. З ними українські воїни 100 років тому вирушали в бій.
У січні 1918 року Українська Центральна Рада затвердила тимчасовий закон про флот, в якому визначила порядок кольорів на прапорі військової флотилії як синьо-жовтий. А 22 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон, затвердивши поєднання жовтого та блакитного кольорів як прапор Української Народної Республіки. У квітні 1918-го синьо-жовті прапори підняли над кораблями Чорноморського флоту у Севастополі.
Коли до влади прийшли більшовики, синьо-жовтий прапор був заборонений.
Проте навіть у радянській Україні український народ не полишав спроби піднести національний прапор, так:
– 1 травня 1966 року студент Георгій Москаленко та робітник Віктор Кукса над будинком Київського інституту народного господарства у Києві (нині Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана) замість червоного прапора зранку вивісили синьо-жовтий. Через 9 місяців КГБ знайшов сміливців. Вони отримали відповідно 3 та 2 роки таборів суворого режиму.
– 22 січня 1973 року в Чорткові на Тернопільщині Володимир Мармус із вісьмома товаришами вивісив 4 національні прапори.
– 26 квітня 1989-го у Львові під українським прапором відбувся мітинг пам’яті жертв Чорнобильської трагедії,
– 22 травня 1989 року – проведено Шевченківське свято в Києві.
– 21 січня 1990 року – вперше люди масово вийшли на вулиці з синьо-жовтими прапорами, під час акції Живий ланцюг до Дня соборності України;
– 14 та 23 березня 1990 року прапори з’явився над Стрийською та Тернопільською міськрадами;
– 03 квітня 1990 року – піднятий прапор над Львівською ратушею;
– 24 липня 1990 – урочисто піднятий над Київською міською радою.
Офіційно державним символом України синьо-жовтий прапор став 18 вересня 1991 року — в цей день президія Верховної Ради ухвалила відповідну постанову.
More Stories
12 грудня 2024 року о 10 годині відбудеться чергове засідання басейнової ради річок Західного Бугу та Сяну.
20 листопада у Чернівцях відбувся заключний семінар, присвячений актуальній та гострій проблемі відновлення вільної течії річок.
21 листопада – День Гідності та Свободи